FAQs
Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania
FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania dot. Konkursu UWC
Czy mogę aplikować, jeśli nie spełniam wszystkich wymagań egzaminacyjnych lub wiekowych?
Niestety nie. Wymagane są wyniki minimum: 75% z języka polskiego, 80% z matematyki i 90% z języka obcego, a w w tym roku aplikować mog jedynie osoby urodzone w okresie podanym w regulaminie konkursowym.
W której klasie muszę być, aby móc aplikować?
Nie ma wymogu dotyczącego konkretnej klasy. Najczęściej aplikacje otrzymujemy od uczniów klas drugich i trzecich liceum.
Co zrobić, jeśli nie przystąpiłem do egzaminu ósmoklasisty?
Można dostarczyć wyniki z odpowiednich egzaminów uznawanych w kraju aplikanta ub z inncyh akredytowanych programów edykacyjnych (np. MYP). Skontaktuj się z organizatorami w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Czy sytuacja materialna wpływa na przyjęcie?
Nie, wpływa jedynie na wysokość stypendium.
Czy rodzice muszą uczestniczyć w procesie rekrutacji?
Tak, podczas trzeciego etapu konkursu przewidziane są rozmowy z rodzicami lub opiekunami. Ponad to, rodzice lub opiekunowie prawni muszą wyrazić zgodę na wyjazd, aby kandydat mógł uczestniczyć w programie stypendialnym i wyjechać do szkoły UWC.
Czy mogę aplikować ponownie, jeśli nie udało się za pierwszym razem?
Tak, pod warunkiem spełnienia aktualnych kryteriów.
W jakim języku wypełnić aplikację?
Formularz aplikacyjny należy wypełnić w języku angielskim.
Jaki poziom j. angielskiego jest wymagany, aby przystąpić do konkursu?
Kandydaci nie muszą poświadczać znajomości j. angielskiego żadnymi certifikatami lub wynikami z egzaminów. Wystarczy możliwość porozumienia się z Komisją Konkursową w stopniu, który wskazuje, że kandydat zostając uczniem szkoły UWC będzie w stanie uczestniczyć w zajęciach nadrabiając przy okazji wszelkie braki w trakcie nauki.
Czy dokumenty wymagane w trakcie konkursu muszą być przetłumaczone na język angielski? Czy trzeba je poświadczać notarialnie lub przez tłumacza przysięgłego?
Nie. Wystarczą kserokopie wersji polskiej. Komisja zastrzega sobie jednak prawo do zwrócenia się do kandydatów z prośbą o przedłożenie oryginałów.
Czy mogę wybrać szkołę do której chciał(a)bym się dostać?
Nie. Komisja Konkursowa podejmuje decyzje o tym, do jakich szkół rekomendowani są poszczególni kandydaci. Temat preferencji dotyczących szkół może jednak pojawić się w trakcie rozmowy z Komisją Konkursową. Pytani są o to również rodzice podczas rozmów z przedstawicielami UWC Polska.
Pochodzę z małego miasteczka/ze wsi. Czy mam szanse otrzymać miejsce w jednej ze szkół UWC?
Tak, zdecydowanie! UWC Polska chętnie przyjmuje aplkacje od osób z całego terenu Polski. Wsród naszych stypendystów są mieszkańcy dużych miast, jak również małych miejscowości oraz wsi.
Jak ustalany jest poziom stypendium towarzyszącego miejscu w szkole UWC?
Rodzice kandydatów rozważanych na miejsce w danej szkole proszeni są o uzupełnienie dodatkowego formularza finansowego, w którym należy podać informacje dotyczące sytuacji materialnej rodziny. Stypendium ustalane jest indywidualnie na podstawie wysokości zarobków, aktywów, zobowiązań finansowych, liczby członków rodziny oraz szczególnych okoliczności. Ostateczna decyzja o przyznaniu stypendium oraz jego wysokości należy do szkoły.
Kto finansuje stypendia towarzyszące miejscom w szkołach UWC?
Koszt nauki w szkołach UWC współfinansowany jest przez szkoły, UWC Polska oraz rodziców uczniów proporcjonalnie do ich poziomu zamożności. Pełny koszt nauki w szkole UWC waha się od 75 tys. zł/rok do 215 tys. zł/rok.
Czy pełne stypendium obejmuje zarówno koszt nauki jak i utrzymania?
Tak. Pełne stypendia pokrywają koszt nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia. Stypendia nie obejmują kosztów przjazdów/przelotów do szkoły, opłat za zajęcia dodatkowe oraz kieszonkowego.
Czy UWC Polska przyznaje też stypendia uniwersyteckie?
Nie, jednak większość naszych uczniów uzyskuje dalsze stypendia pokrywające koszt nauki na studiach samodzielnie.
Czy Komisja Konkursowa rozpatruje odwołania?
Nie. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.